Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Több országból is érkeztek menteni Szabolcsveresmartra

| 2017. 04. 06. | 10:50:00
Katasztrófavédelmi gyakorlatot tartanak.
Több országból is érkeztek menteni Szabolcsveresmartra
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlatot tartanak április első hetében megyénkben, az European Water Aid projekt (EUWA) keretében , amelyen a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakemberei mellett a horvát, a szlovák és a szerb katasztrófavédelmi szervek, továbbá a Magyar Vöröskereszt, a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Belgrádi Vízművek munkatársai is részt vesznek.

Szabolcsveresmart és a településhez tartozó Rétközi tó ad helyet annak a nagyszabású nemzetközi gyakorlatnak, amelynek középpontjában a vizek kártételei elleni védekezés áll, és amelynek során egy erre az alkalomra konstruált helyzetben kell bizonyítania a hetvenkilenc eszközzel dolgozó háromszáznegyven résztvevőnek - közölte a Szabolcsihírrel Dóka Imre, a katasztrófavédelem megyei szóvivője.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye legnagyobb folyója a Tisza, kétszázötven kilométer hosszan folyik a megyében. Nem véletlen tehát, hogy a gyakorlatban résztvevőknek egy nagyobb árvízi helyzetben adódó feladatokat kell megoldaniuk a csaknem egyhetes nemzetközi gyakorlat során. A segítségkérés és a segítségnyújtás folyamatát, továbbá a hazánkba érkezett nemzetközi csapatok helyi erőkkel való együttműködését gyakorolják helyi szinten és az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusa szintjén egyaránt.

A gyakorlat forgatókönyve szerint az Ukrajnából érkező árhullám, valamint a jelentős mennyiségű csapadék miatt a gát átszakadt, a település víz alá került. A hazai szakemberek erői és eszközei nem bizonyultak elegendőnek, ezért kértek nemzetközi segítséget.

A tavon utcákat és épületeket alakítottak ki, a gyakorlat szereplőinek innen kell megszervezniük és végrehajtaniuk a bajba jutott emberek mentését, de a feladatok között szerepel az állatok és az értékek mentése is. A mentőcsapatok mellett tucatnyi statiszta tette még életszerűbbé a gyakorlatot.

 

Az EUWA projekt vezetője, Jackovics Péter tű. ezredes, a BM OKF Veszélyhelyzet-kezelési Főosztályának vezetője kiemelte: a gyakorlat keretében a víztisztítást, az árvízi védekezést, a vízkárelhárítást és a lakosságtájékoztatást is tesztelik a nemzetközi együttműködőknél. A Szabolcsveresmarti víztározóhoz tervezett feladatok végrehajtásában a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Vöröskereszt is részt vesz, azt a BM OKF Országos Polgári Védelmi Főfelügyelősége koordinálja.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés