Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Brit bevándorlási szabályozás: "Nem zárják be az ajtót"

| 2016. 10. 01. | 16:00:00
A Brexit után is kell a képzett munkaerő.
Brit bevándorlási szabályozás: "Nem zárják be az ajtót"
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Philip Hammond, brit pénzügyminiszter szerint Nagy-Britannia "nem zárja be az ajtót" a magasan képzett külföldi munkaerő előtt az Európai Unió elhagyása után sem.

Hammond a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilapnak szombaton adott interjújában kijelentette:

bármilyen megoldás szülessen is a kilépési tárgyalásokon a bevándorlás szabályozására, a brit kormány e szabályozási jogokkal "felelősen fog élni". Véleménye szerint a majdani szabályozási rendszert úgy kell alkalmazni, hogy az segítse a brit gazdaság fejlődését.

A brit választók a szuverenitás és a határok feletti ellenőrzés visszaszerzését várják el a kormánytól, de olyan módon, hogy gazdaságuk zavartalanul tovább növekedhessen, fejlődhessen - tette hozzá.
A pénzügyminiszter szerint:

a brit kormány "bizonyosan" nem arra fogja felhasználni a jövőbeni bevándorlási szabályozást, hogy "bezárja az ajtót" a magasan képzett külföldi munkaerő előtt, ha jelenlétük elősegíti a befektetések beáramlását és a növekedést, "legyen szó bankárokról, szoftverfejlesztő mérnökökről vagy globális nagyvállalatok igazgatóiról".

A brit kormány ezidáig nem részletezte, hogy a kilépés után milyen eszközökkel kívánja szabályozni a bevándorlást. Theresa May miniszterelnök nemrég bejelentette, hogy olyan rendszert szeretnének kidolgozni, amelyben a brit kormány maga dönti el, hogy ki telepedhet le Nagy-Britanniában, s ki nem. 
Az elsődleges probléma azonban az, hogy az Európai Uniós munkavállalók beáramlásának korlátozásával Nagy-Britannia a jelenlegi szabályozás alapján - elvileg - elveszítené akadálytalan hozzáférését az EU belső piacához. Az Európai Bizottság álláspontja szerint, ha Nagy-Britannia a kilépés után is hozzá akar férni az egységes uniós piachoz - ahogy azt a brit üzleti szféra folyamatosan követeli -, akkor tartania kell magát az unión belüli mozgásszabadság alapelvéhez.
May többször hangoztatott véleménye szerint azonban az EU-tagságról tartott népszavazás megmutatta, hogy a britek nem akarják az EU-n belüli szabad mozgás elvének érvényesítését úgy, ahogy az eddig történt.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés