Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ugyanaz a kép, de mit néz a kutya? Mit az ember?

| 2020. 10. 05. | 21:22:00
Különleges vizsgálatban vettek részt két- és négylábúak.
Ugyanaz a kép, de mit néz a kutya? Mit az ember?
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az ELTE etológusai felfedezték, hogy a kutya és az ember agya eltérően súlyozza a különféle vizuális információkat másokról. Míg az emberi agy különösen érzékeny az arcokra, a kutyákra ez nem jellemző. A kutatás eredményei segíthetnek jobban megérteni a társas funkciók agyi szerveződését és evolúciós fejlődését.

Az ELTE etológusainak kutatásában olyan kutyák vettek részt, akiket gazdájuk bevonásával tanítottak meg arra, hogy éber állapotban, rögzítés nélkül, mozdulatlanul feküdjenek az MR szkennerben. A mai napig a világon csupán néhány kutatócsoportnak sikerült családi kutyákat megtanítani erre; a mostani kutatásban a magyarok mexikói tudományos partnerrel fogtak össze az egyedülálló tesztek elvégzésére.

Jelentős eltérés viszont, hogy kutyáknál a kutatók nem figyeltek meg úgynevezett arcérzékeny agyterületet, amely azt kódolná, arcot látnak, vagy valami mást, például a fej hátsó részét, miközben jól ismert, hogy az emberi agyban az arcoknak kiemelt szerepük van. Az agyi válaszmintázatok elemzése megerősítette azt, hogy kutyáknál a fajtárs-preferencia elsődleges az arcpreferenciával szemben, míg embereknél az általános arcpreferencia elsődleges a fajtárs-preferenciával szemben. 

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés