Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Háromezer forint fölött tart a virsli kilónkénti átlagára

| 2022. 12. 28. | 19:06:00
A jó minőségűben legalább 40 százalék hús van.
Háromezer forint fölött tart a virsli kilónkénti átlagára
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Sokoldalú felhasználhatósága okán az óévbúcsúztatás és az újévköszöntés hagyományos, közkedvelt fogása a virsli. Népszerűsége elsősorban abban áll, hogy könnyen, rövid idő alatt elkészíthető – fogyasztható főve, sütve, salátákban, de leveles tésztába is töltik. Praktikusan tálalható, és akár puszta kézzel is ehető. Mustár, majonéz, ketchup, zöldségek, savanyúság és/vagy kenyér illik hozzá. A virsli egyben a szilveszterhez kapcsolódó néphitnek is megfelel, miszerint ezen a napon csak sertéshúsból készült ételeket szabad enni, hiszen a sertés kitúrja a jövő évi szerencsét (ellentétben például a csirkével, ami hátra kapar, vagyis a múlt, és nem a jövő felé, vagy a hallal, ami elúszik a szerencsével).

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján készített grafikonon jól látszik, hogy az utóbbi években jelentősen drágult a jó minőségű virsli. Míg egy kilogrammért 2015-ben átlagosan ezerötszáz forintot keleltt fizetni, ez az ár 7 év alatt megduplázódott, de 2020 óta is kerek ezer forinttal emelkedett.

A virsli a vörösáruk csoportjába tartozó, pépesítéssel készülő húskészítmény. A hagyományos (jó minőségű) virsli alapanyaga 40% marhacomb/sertéscomb, 35% sertésszalonna, 20% jég, emellett fűszereket tartalmaz, ezeket az alapanyagokat a krémességig pépesítik a jéggel, amit fokozatosan adagolnak, majd a prádnak nevezett húspépet bélbe töltik, főzik és esetleg füstölik. A pépesítésnek köszönhetően a végtermék egységes szerkezetű és színű.

A virsli biztonságos élelmiszernek számít

Az ünnepek idején is garantált az élelmiszerbiztonság, az Agrárminisztérium (AM) kiemelten fontosnak tekinti, hogy a magyar családok asztalára jó minőségű, biztonságos és magyar élelmiszer kerüljön – hangsúlyozta a tárca élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán december 28-án.

Nobilis Márton a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzésről elmondta: idén 1824 helyen végeztek ellenőrzést, a 6531 vizsgált termék 4,8 százaléknál találtak valamilyen problémát, ami javuló arány. A forgalomból 51 tonna élelmiszert vontak ki mintegy 2,3 milliárd forint értékben, 160 esetben szabtak ki összesen 12,3 millió forint bírságot, 15 esetben pedig figyelmeztettek az ellenőrök. Az államtitkár felidézte, hogy az ellenőrzés december 5-18. között zajlott. Ilyenkor az ünnepkörhöz kapcsolódó termékeket vizsgálják, például a halakat, friss húsokat, déligyümölcsöket, virsliket, pezsgőket, borokat. Az ellenőrök jártak egyebek mellett kereskedelmi és feldolgozóipari egységekben, karácsonyi vásárokban, éttermekben és iskolai büfékben is.

Jelezte, hogy idén a legtöbb probléma a lejárt szavatosságú termékek és higiéniai problémák miatt volt, az utóbbi elsősorban a vendéglátó egységekben. Kiemelten figyelték az élelmiszerek eredetének nyomonkövethetőségét is, ezen a területen a legnagyobb a javulás a korábbiakhoz képest, amit különösen kedvezőnek tart az államtitkár.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés