Mi az a Daily Standup? Létezik egyáltalán?

Sokan alkalmaznak agilis munkakörnyezetben egy technikát, amelyet Daily Standupként definiálnak. A valóság azonban az, hogy ezt a fajta megbeszélést a Scrum keretrendszert bemutató útmutatás nem is ismeri, helyette a Daily Scrumról ír.
Az agilis tréningek indításával és coachinggal is foglalkozó Sprint Consulting egy teljes cikket szentelt a Daily Scrum bemutatására, amiből kiderül, miről is van szó valójában. Röviden mi is összefoglaljuk a lényeget.
A Scrum keretrendszerről röviden
Az agilis szervezeteknél gyakran alkalmazzák a Scrum nevű keretrendszert, amelynek lényege, hogy az adott feladatot egy maximum 9 fős csapatra bízzák, akik hatékonyan segítik egymást. Támogatójuk a Scrum Master, akinek sokféle teendője van – ő az, aki átlátja a folyamatokat, és a csapat összekovácsolása érdekében tevékenykedik, elhárítja az akadályokat a jó működés érdekében.
A team része még a Product Owner, aki pontosan ismeri az előállítani kívánt terméket, tisztában van annak minden jellemzőjével. A csapat tagjai a fejlesztők, azaz Developerek, akik a kiadott feladatot végrehajtják. Nevével ellentétben ide nem csak a klasszikus értelemben vett fejlesztőket (software developer, software engineer) értjük, hanem mindenkit, aki az értékteremtésben közvetlenül és szorosan részt vesz (pl. tesztelők, architektek, stb. is): mindenki, aki a csapat része napi szinten.
A Scrum elvei szerint ahhoz, hogy egy produktum létrejöjjön, rövid szakaszokban kell gondolkodni és folyamatos ellenőrzés szükséges. Egy-egy etap változó ideig tarthat, eközben pedig mindennaposak a megbeszélések – sokan ezt nevezik Daily Standupnak, de helytelenül.
Mi a Daily Standup – és mi nem az?
A Daily Standupot sokan így definiálják: ez egy olyan napi szintű találkozó, amelyet állva kell tartani. A Scrum Master vezeti, és 3 kérdést tesz fel a jelenlévőknek a termékkel kapcsolatban:
- Milyen feladatokat végeztél el a tegnapi találkozó óta?
- Mi a terved mára a termékfejlesztéssel kapcsolatosan?
- Van-e akadályozó tényező a mai terved végrehajtásában?
Gyakori, hogy a második, de főleg a harmadik kérdést el is hagyják a résztvevők az időhiány miatt a megbeszélésen. Így valójában csak státuszmeetinggé válik a technika, amely viszont nem visz előre.
A Scrum Guide – azaz a módszertani útmutató – legújabb verziójából már teljesen hiányzik is a Daily Standup kifejezés. Mi van viszont benne? A Daily Scrum! Nézzük, mi is ez pontosan!
Az igazi jó technika: a Daily Scrum
A Daily Scrum egy olyan megbeszélés, amelyet lehetőleg mindennap ugyanabban az időben kell tartani, és a célja, hogy ellenőrizze a csapattagok haladását a Sprint Goal, azaz az elérendő cél felé. Ilyenkor a team megvizsgálja, helyes irányba haladnak-e, mi az, ami nehezíti a munkájukat.
Bár ez a meeting is körülbelül negyedórás, egyáltalán nem kell állva tartani – de ajánlott. Értelme, hogy segítse a csapat együttműködését, feltárja az esetleges hibákat.
Egyáltalán nem biztos, hogy ezen elhangzik a jellegzetes három kérdés, sőt, mindig az aktuális tervekhez igazodva keresik a megoldást a problémákra a résztvevők.
Azoknak, akik szeretnének többet megtudni a Scrum keretrendszerről és az abban alkalmazható technikákról, hogy közelebb kerüljenek a célhoz, érdemes felvenniük a kapcsolatot a Sprint Consulting csapatával, és ellátogatni egy Scrum/Agile Elevation vagy Advanced Scrum Master tréningjükre.













