Hirdetés
Hirdetés

Olykor még álmodik Nyírbogátról a torontói roma asszony

| 2024. 08. 13. | 09:02:15
A magyar kriminalisztika történetének egyik legsúlyosabb bűncselmény-sorozata sokakat üldözött el.
Olykor még álmodik Nyírbogátról a torontói roma asszony
Ugyan nem sikerült megtanulnia új hazája nyelvét, de azt mondja, mindent megért (Fotó: Illusztráció, freepik.com)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Élénken él az emlékezetünkben az a 2008-2009 közötti időszak, amikor hónapokig tartotta rettegésben a romák ellen elkövetett aljas gyilkosságsorozat az ország főként roma lakosságát, köztük a Szabolcs-Szatmár-beregi családokat is. Tiszalökön egy éjszakai műszakba, munkába igyekvő férfit ért halálos lövés, Kislétán egy édesanyát a saját házában, álmában öltek meg, míg az ágyon mellette fekvő kislánya életveszélyes, örök életére maradandó testi és lelki sérüléseket szenvedett. Piricsén Molotov-koktélt dobtak egy, a falu végén álló házra. Sokan döntöttek akkor úgy, hogy mindenüket hátrahagyva - új otthont keresnek.

Így tettek a nyírbogáti Ircsiék is, akik meg sem álltak Kanadáig, Torontóig. Pedig itthon szép házuk, jószáguk volt, rendezett körülmények között éltek. Férje – aki 2 éve meghalt – önkormányzati képviselő volt, aki kérte, annak segített, járta a cigánysorokat nemcsak lakóhelyükön, de a környező településeken is. Az özvegyet kérdeztem, hogyan élnek Torontóban, sikerült-e beilleszkedni, és persze azt is: őket annak idején közvetlenül – családtagot, rokont – érte-e támadás a gyilkosságsorozat során.

– Igen, érintett minket is, de nevet nem akarok mondani – felelte Ircsi, aki kérte, csak a becenevét írjam, teljes nevét és gyerekeiét ne említsem. 15 év telt el az aljas támadássorozat óta, de még mindig félnek. – A párom, Laci önkormányzat képviselő volt, Brüsszelben is járt, nagyon okos volt. Egyszer bizony őt is megtámadták, leszorították kocsival az útról.

Úgy emlékszem, már rács mögött voltak a gyilkosok, amikor úgy döntöttetek, elhagyjátok a hazátokat.

– Nem volt még ítélet, amikor 2011-ben kijöttünk. Én 52 éves voltam akkor. Először heten jöttünk ki, köztük a vejem, a 3 gyerek és az idősebbik lányom. Végül mindnyájan kijutottunk. Az intézetből neveltem egy gyereket és az apját, ők 8 hónappal később jöttek utánunk, a párommal.

Ircsiék nem a bizonytalanba vándoroltak ki, az asszony bátyja akkor már Kanadában élt. Az asszony 2 éve tett állampolgársági esküt, immár kanadai állampolgár.

A család az eltelt 13 év alatt bővült: 9 unoka és 4 dédunoka teszi boldoggá a nagymamát, aki elárulja: most várják az ötödik dédunokát, és azt is tudják, hogy kislány lesz. Gyerekei mind dolgoznak, a nagyobb unokák iskolába járnak. Büszkén meséli, hogy jól tanulnak, gyönyörűen beszélnek angolul, de otthon, a családban természetesen csak magyarul.

Ircsinek ugyan nem sikerült megtanulnia új hazája nyelvét, de azt mondja, mindent megért, ha pedig ki akarja fejezni magát, az okostelefonja segítségével megoldja a fordítást is. Két és fél évig dolgozott egy kenyérgyárban, de amikor párja megbetegedett, muszáj volt otthagynia a munkát, hogy az urát ápolhassa.

Nosztalgiával emlékezik azokra az időkre, amikor még minden rendben volt, akkoriban sokat jártak kirándulni kocsival, az egész családdal. 2022 óta már a családfő nélkül.

Elcsuklik a hangja, amikor arról kérdezem, vitt-e magával emlékeket az új életébe: „vannak emlékek, melyeket hoztam magammal, féltve őrzöm őket.

Még addig jó is volt, míg Laci élt”.

Most egy átlagos napja főzéssel kezdődik – mindig is imádott főzni -, majd bevásárlással folytatódik.

– Sokat kirándulunk a gyerekekkel, unokákkal. Csak hát nekem hiányzik Magyarország. A párom is otthon van eltemetve. A szüleink is. A sírokat gondoztatom.

Felemlegeti: rendezett körülmények között éltek Nyírbogáton. Soha senkinek a segítségére, támogatására nem szorultak. Volt házuk, kertjük, tartottak jószágot.

– Tudod, mi a rossz nekem itt? – kérdezi. – Hogy jószágot nem tudok tartani, mint otthon. Itt bérházban lakom.

Harmadmagával él egy háromszobás, két fürdőszobás lakásban. Felnőtt gyermekeinek külön lakása van.

 A kint élő romák tartják egymással a kapcsolatot. És persze nagy ünnepek, karácsony, szilveszter alkalmával is összejön a család. Nagyon jól megvagyunk – magyarázza, hozzátéve: „a magyarokkal nincs szoros kapcsolatunk, mert ők messzebb laknak, de van egy pár, akivel nagyon jóban vagyunk, és egy barátnőm, aki sokat segít.”

 Nagyon jó hely Kanada, nagyon rendesek itt az emberek. A buszon felállnak, helyet adnak – meséli. –  Itt ingyen van az orvosi ellátás, fogászat, kórház, esetenként még a gyógyszerek is. Nagyon elégedettek vagyunk a szolgáltatásokkal. Ugyanaz az orvosom 13 éve, mióta itt élünk.

Hogy szokott-e még álmodni Nyírbogátról?

 Igen, szoktam. És olyankor sírva ébredek fel.

Cservenyák Katalin

A romák ellen elkövetett emlegetett támadássorozat a magyarországi kriminalisztika történetének egyik legsúlyosabb bűncselmény-sorozata volt. A rasszista elkövetők 5 megyében, több településen – Galgagyörk, Piricse, Nyíradony-Tamásipuszta, Tarnabod, Nagycsécs, Alsózsolca, Tatárszentgyörgy, Tiszalök, Kisléta – hajtottak végre lőfegyveres vagy Molotov-koktélos támadásokat, melyek során összesen hatan haltak meg. A fegyverhez az elkövetők rablással jutottak.

Az egész magyarországi cigányságot félelemben tartó bandát 2009. június 21-én fogták el a rendőrök egy debreceni szórakozóhelyen, ahol közülük ketten biztonsági őrként dolgoztak. A nyomozás során bebizonyosodott, hogy az elkövetők kapcsolatban álltak a debreceni szkínhedközösséggel, céljuk a cigányokhoz kötött bűncselekmények miatti megtorlás volt.

Büntetőperük 2011. március 25-én kezdődött, az ítéletet pedig 2013. augusztus 6-án hirdették ki. Az I., II. és III. rendű vádlott – K. Árpád, K. István és P. Zsolt – tényleges életfogytiglani szabadságvesztést, míg a IV. rendű Cs. István 13 év fegyházbüntetést kapott, ő 2022. augusztus 20-án szabadult.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés