Hirdetés

3,7 milliárd a Hortobágyi Nemzeti Parknak

MTI | 2025. 12. 28. | 10:22:29
Azért, hogy a jövő generációi számára is megőrizzék Magyarország kiemelkedő természeti örökségeit.
3,7 milliárd a Hortobágyi Nemzeti Parknak
A Hortobágyi Nemzeti Park területén számos élményben lehet részünk (Fotó: Csobán Péter/Pentezugi Rezervátum)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Hazánk nemzeti park igazgatóságainak munkája kiváló példa arra, hogy a teremtett világunk ösztönös szeretete és tudatos védelme hogyan kapcsolódik össze a fejlesztéseken, a programokon, látnivalókon, és az ökoturizmuson keresztül – közölte Nagy István agrárminiszter december 28-án a közösségi oldalán.

A tárcavezető az MTI-hez eljuttatott minisztériumi összegzés szerint hangsúlyozta, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz megvalósítása 2025-ben új korszakot nyit Magyarország természetvédelmében.

A tíz nemzeti park igazgatóság számára elérhető 42 milliárd forintos keretből 59 projekt indul el, amelyek célja csaknem 100 ezer hektáron javítani a természeti környezet állapotát.

Kifejtették: a program átfogó célkitűzései öt fő területre koncentrálnak. Az első és legfontosabb az élőhely-rekonstrukció, amely a források közel egyharmadát teszi ki. A vizes élőhelyek helyreállítása ezen belül is a legfajsúlyosabb: ezek a természet legfajgazdagabb, legértékesebb, de egyben legsérülékenyebb területei, ezért védelmük mindannyiunk közös felelőssége – hangsúlyozták, hozzátéve: mindez jól mutatja, hogy hazánk mindig élen járt a vizes élőhelyek védelmében, hisz 260 ezer hektárnyi Ramsari-területtel büszkélkedhetünk.

A második területként a kezelési infrastruktúra fejlesztését említették, amely magában foglalja az őshonos állatok génmegőrzését és a védett területek természetvédelmi kezelését. Jelenleg több mint 13 ezer őshonos haszonállat segíti a védett gyepek fenntartását, miközben korszerűsítjük az állattartó telepeket, itatókat és utakat – írták.

Az Agrárminisztérium közleménye szerint a harmadik prioritás a bemutatási tevékenység erősítése, amelynek célja az ökoturizmus fejlesztése. A nemzeti park igazgatóságok ma már a hazai ökoturizmus legfőbb letéteményesei: évente 1,6 millió regisztrált vendéget fogadnak, 1000 fős szálláshelyhálózat és 1000 kilométer hosszú tanösvényrendszer áll rendelkezésre – emelték ki.

A negyedik terület az élettelen természeti értékek védelme. Magyarország több mint 4000 barlangot tart számon, és három, UNESCO által védett geoparkkal is büszkélkedhetünk – ismertették. Az ötödik területként a természetvédelmi őrzés feltételeinek javítását sorolták fel, jelezve: a környezetvédelmi őrszolgálat 250 főből áll, az őrszolgálati irodák, gépparkok fejlesztése, eszközök beszerzése fog megvalósulni a projektek keretében.

Az ismertetés szerint a KEHOP Plusz program támogatásából az egyes nemzeti parkokra a következő összegek jutnak: az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságnak 3,3 milliárd, a Balaton-felvidékinek 2,6 milliárd, a bükkinek 3,3 milliárd, a Duna-Dráva területre 2,8 milliárd, a Duna-Ipolyra 2,5 milliárd, a Fertő-Hanságra 2,3 milliárd, a hortobágyira 3,7 milliárd, a kiskunságira 4,3 milliárd, az őrségire 4,3 milliárd, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságra 4 milliárd forint.

Idézték Nagy Istvánt, aki kiemelte, az idei év ünnepek sorozatát is hozta a nemzeti parkok számára. Az Aggteleki Nemzeti Park háromszoros évfordulót ünnepel: a park 1985. január 1-én alakult, Vass Imre 200 éve fedezte fel a Baradla-barlang főágát, és 30 évvel ezelőtt az Aggteleki és Szlovák-karszt barlangjai felkerültek az UNESCO Világörökségi listára, egyetlen természeti világörökségként. Szintén idén ünnepli megalakulásának 50. évfordulóját a Kiskunsági Nemzeti Park. A két nemzeti park számos programmal, rendezvénnyel és pályázattal várta a természetkedvelőket – tette hozzá.

A tárcavezető fontos mérföldkőnek nevezte a 2025-ös évet a természetvédelmi infrastruktúra bővítésében. A Jókai-kertben megnyílt a megújult Steindl-villában a Madárország elnevezésű kiállítás, amely Magyarország madárvilágát mutatja be.

Megújult továbbá a Kis-Balatonon a Vörsi Tájház, ahol az első természetvédelmi őr, id. Gulyás József megkezdte tevékenységét. Lezárult a Kiskunsági térség Böddi LIFE programja is, mely a térség legnagyobb élőhely-rehabilitációs projektje volt. Kiemelt jelentőségű, hogy Tata városa, amely elsőként nyerte el a Ramsari Város címet, idén először adott otthont a Ramsari Városok Polgármesterei 4. világtalálkozójának, amely egybeesett a tatai vadlúdsokadalom rendezvénnyel is - sorolta.

Felidézte, a természetvédelem nem csupán értékmegőrző, hanem közösségépítő és gazdaságélénkítő eszköz is, különösen azokban a térségekben, ahol a természet közelsége a legnagyobb kincs.

Ezért az Agrárminisztérium továbbra is támogatja a nemzeti park igazgatóságok munkáját, hogy a jövő generációi számára is megőrizzék Magyarország kiemelkedő természeti örökségeit – áll a közleményben.

További híreink
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Szuper El Niño érkezhet Magyarországra
Szuper El Niño érkezhet Magyarországra
A rendkívül erős El Niño a klímaváltozással együtt fokozhatja a hőhullámokat, az aszályokat és a szélsőséges időjárást.
Autó lángolt a 4-esen
Autó lángolt a 4-esen
Újfehértó és Téglás között.
Tilalom a szabolcsi tűzrakóhelyekre is
Tilalom a szabolcsi tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Tilalom lép életbe Szabolcsban
Tilalom lép életbe Szabolcsban
Rendkívül magas a tűzkockázat.
Gázolt a Nyíregyházáról indult vonat
Gázolt a Nyíregyházáról indult vonat
Késésekre kell számítani.
36 tonnát gyűjtött illegálisan Szabolcsban
36 tonnát gyűjtött illegálisan Szabolcsban
A Debreceni Járásbíróságon döntenek a sorsáról.
Változik az InterCity-k menetrendje a nyíregyházi vonalon
Változik az InterCity-k menetrendje a nyíregyházi vonalon
Egyes járatok a Nyugati helyett a Keletiből indulnak.
Szabolcsban is megkezdődött a razzia
Szabolcsban is megkezdődött a razzia
Az ellenőrzések célja a közlekedésbiztonság javítása.
Zápor, zivatar vár a szabolcsiakra
Zápor, zivatar vár a szabolcsiakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Szabolcsban marad a tűzgyújtási tilalom
Szabolcsban marad a tűzgyújtási tilalom
Nem szűnt meg a fokozott tűzveszély.
Baleset Bükkábránynál: öten veszették életüket
Baleset Bükkábránynál: öten veszették életüket
A 3-as főúton történt a tragédia.
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Tilalom a szabolcsi tűzrakóhelyekre is
Tilalom a szabolcsi tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Tilalom lép életbe Szabolcsban
Tilalom lép életbe Szabolcsban
Rendkívül magas a tűzkockázat.
Rakamaz és Miskolc is jól jár a karbantartással
Rakamaz és Miskolc is jól jár a karbantartással
Aláírták a 1,5 milliárdos keretszerződést.
36 tonnát gyűjtött illegálisan Szabolcsban
36 tonnát gyűjtött illegálisan Szabolcsban
A Debreceni Járásbíróságon döntenek a sorsáról.
Szabolcsban is megkezdődött a razzia
Szabolcsban is megkezdődött a razzia
Az ellenőrzések célja a közlekedésbiztonság javítása.
Zápor, zivatar vár a szabolcsiakra
Zápor, zivatar vár a szabolcsiakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Szabolcsban marad a tűzgyújtási tilalom
Szabolcsban marad a tűzgyújtási tilalom
Nem szűnt meg a fokozott tűzveszély.
Szabolcsba már nem ér el a hidegfront
Szabolcsba már nem ér el a hidegfront
Kellemes idő várható hétvégén.
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Új főispán Szabolcsban
Új főispán Szabolcsban
Június 29-én áll munkába.
Futópályát kaphatnak a nagyhalásziak
Futópályát kaphatnak a nagyhalásziak
Három hónap alatt elkészülne.
Mikrobusz és autó karambolozott Újfehértón
Mikrobusz és autó karambolozott Újfehértón
A Széchenyi István utcában volt szükség műszaki mentésre.
A Szamosban úszva menekült az autótolvaj
A Szamosban úszva menekült az autótolvaj
Leveleken és Ófehértón is járművet kötött el. +Videó
Nyíregyházi kórház: egyelőre marad a palackozott víz
Nyíregyházi kórház: egyelőre marad a palackozott víz
Még dolgoznak a vízminőségi probléma megoldásán.
Jelzett a Gondosóra a záhonyi lakásban
Jelzett a Gondosóra a záhonyi lakásban
Idős emberen kellett segíteni.
Megszűnik a Kelet-Magyarország mint napilap
Megszűnik a Kelet-Magyarország mint napilap
Hetente egyszer jelenik majd meg a Nyíregyházán szerkesztett újság.
Többfunkciós sportpálya épül Tuzséron
Többfunkciós sportpálya épül Tuzséron
Mintegy 57 millió forintból.
Mentőszervezetek gyakorlatoztak Szabolcsban
Mentőszervezetek gyakorlatoztak Szabolcsban
Megújították a minősítésüket.
Kiskacsákat mentettek a nyíregyházi tűzoltók
Kiskacsákat mentettek a nyíregyházi tűzoltók
Sok dolguk volt a lánglovagoknak.
Autó lángolt a 4-esen
Autó lángolt a 4-esen
Újfehértó és Téglás között.