Hirdetés

Élen a nyíregyházi gimnázium

unideb.hu | 2026. 05. 20. | 15:57:07
Fókuszban a tehetséggondozás.
Élen a nyíregyházi gimnázium
Tizenöt iskolát díjaztak (Fotó: unideb.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az iskolai tehetséggondozás, valamint a pályaorientáció segítése érdekében a Debreceni Egyetem anyagi támogatásban és szakmai elismerésben részesített tizenöt olyan középiskolát, melyek az egyetemi felvételi eljárás eredményei alapján elkészült rangsorban a legjobb teljesítményt érték el. 

Idén a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium végzett az első helyen.

A Debreceni Egyetem a gimnáziumokra és a szakképző intézményekre külön rangsort készített. Ehhez az Oktatási Főigazgatóság a technikumok esetében a nyelvvizsgával rendelkezők számát és a felvételi átlagpontszámot vette alapul, a gimnáziumok esetében pedig e két szempont mellett figyelemmel volt az adott tanévben érettségit tett diákok és a felvett, jogviszonyt megkezdett hallgatók arányára is.

A DE beiskolázási bázisintézményeként az a gimnázium és technikum részesülhetett anyagi támogatásban, amelyekből az adott év általános felvételi és pótfelvételi eljárása során kiemelkedő számban és eredménnyel nyertek felvételt hallgatók a Debreceni Egyetemre. A támogatás odaítélése során az egyetem figyelembe vette az intézmények rangsorban elért eredményeit, a 2025-ös eredményekhez képest mutatott előrelépést, valamint azt is, hogy az adott intézmény az előző évben szerepelt-e a támogatott intézmények között.

Idén a középiskolák rangsorában a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium végzett az élen, a legjobb szakképző intézmény pedig a Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Technikum lett.

A Debreceni Egyetem megbízott oktatási elnöke, Fenyves Veronika köszöntőjében hangsúlyozta: az intézmény számára kiemelten fontos a tehetségek támogatása, a tudás megbecsülése és a közös értékteremtés, ezért örömteli, hogy hagyománnyá vált azoknak az iskoláknak az elismerése, melyek elhivatottságukkal és szakmai kiválóságukkal meghatározó szerepet töltenek be a leendő hallgatók felkészítésében és pályaválasztásában.

- A mai elismerés nem csupán a számokról, a statisztikákról és a rangsorokról szól, sokkal inkább annak a következetes és magas színvonalú pedagógiai munkának a megbecsülése, mely mögött elkötelezett intézményvezetők, pedagógusok, osztályfőnökök és közösségek állnak. Meggyőződésünk, hogy az egyetemi tehetséggondozás önmagában nem lenne eredményes az erős középiskolai tehetséggondozási alap nélkül. A középiskolákkal kialakult stratégiai partnerség túlmutat a beiskolázási adatokon, közös felelősséget vállalunk a jövő generációinak fejlődéséért, tudásáért és sikeréért – fogalmazott a megbízott oktatási elnök.

Szilágyi-Asztalos Gyöngyi, a Debreceni Egyetem megbízott oktatási főigazgatója kiemelte: a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány, illetve az egyetem évek óta működteti a támogató és ösztönző rendszert, melynek elsődleges célja, hogy a felvételi adatok alapján kiemelkedő középiskolák ne csak elismerésben, hanem támogatásban is részesülhessenek.

- A program lényege, hogy valódi segítséget nyújtson az intézményeknek a tehetségfejlesztő, a pályaorientációs és a diákönkormányzat által szervezett programok megvalósításában. Az eredmények mögött valós és magas színvonalú pedagógiai munka, következetes intézményi stratégia áll, ugyanakkor ezek a kiemelkedő eredmények nem születhetnének meg a diákok fejlődését legmagasabb színvonalon támogató szakmai közösségek és műhelyek nélkül – tette hozzá a megbízott főigazgató.

A meghatározott szakmai szempontok figyelembevételével a rangsorolási szempontoknak megfelelő tíz gimnázium és két technikum részesült a Debreceni Egyetem által megítélt támogatásban, valamint elismerő oklevelet kapott három olyan iskola, melyek a rangsorban elfoglalt helyük alapján támogathatóak lehetnének, de 2025-ben már részesültek az elismerésben.

2026-ban támogatásban részesíthető középiskolák és intézményvezetőik:

1. Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium: Torda István Tamásné Nagy Ildikó igazgató

2. Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium: Aranyi Imre igazgató

3. Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és

Diákotthona: Nagy-Baló Csaba főigazgató

4. Korányi Frigyes Görögkatolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium:

Gincsai Zoltán Gábor főigazgató

5. Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium: Kantár Attila

főigazgató

6. Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium: Rázsi Botond Miklós főigazgató

7. Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium: Molnár Tünde főigazgató

8. Hőgyes Endre Gimnázium: Sárkányné Kertész Éva igazgató

9. Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium: Gyulai Sándor igazgató

10. Karcagi Nagykun Református Gimnázium: Tóth Barna főigazgató

11. Debreceni SZC Vegyipari Technikum: Szabó Zoltán igazgató

12. Berettyóújfalui SZC Közgazdasági Technikum: Makrainé Kordás Anita igazgató

2026-ban elismerő oklevelet kapott középiskolák és intézményvezetőik:

1. Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája:

Denichné Hajdu Mónika Tímea főigazgató

2. Mátészalkai Esze Tamás Gimnázium: Bétéri Sándor Zoltán igazgató

3. Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Diákotthona: Ivánné Nagy Erzsébet Bernadett igazgató

További híreink
A „kézsebészet óriása” lett a nyíregyházi főorvos
A „kézsebészet óriása” lett a nyíregyházi főorvos
Turcsányi István átvette az elismerést.
Hétszázmilliós csalás: börtön helyett fogház
Hétszázmilliós csalás: börtön helyett fogház
Így döntött a Nyíregyházi Törvényszék.
Sötét ügy: rendőrkézen a nyíregyházi házaspár
Sötét ügy: rendőrkézen a nyíregyházi házaspár
A saját gyerekeiket is bevonták a szexbe és a drogozásba.
Nem csak fogolyszökés miatt keresték a nyíregyházit
Nem csak fogolyszökés miatt keresték a nyíregyházit
Á. Márk hazalátogatott Németországból. Azonnal lecsaptak rá.
Országos elismerést kapott a nyíregyházi szakember
Országos elismerést kapott a nyíregyházi szakember
Fókuszban a fiatalok egyéni működésmódja, erősségeik és sajátos szükségleteik.
Rémes eset Nyírbátorban: 39 évesen 27 kiló volt
Rémes eset Nyírbátorban: 39 évesen 27 kiló volt
A Nyíregyházi Törvényszék orvosszakértőket hallgat meg.
Nyíregyháza az első tízben
Nyíregyháza az első tízben
A nyári előfoglalások alapján állított sorrendet a Szallas.hu.
Családi ház égett Nyíregyházán
Családi ház égett Nyíregyházán
Egy melléképületre is átterjedt a tűz.
Ez a nőt keresik a nyíregyházi rendőrök
Ez a nőt keresik a nyíregyházi rendőrök
A képen a keltételezett elkövető látható.
Nyíregyházán is ásott el kábítószert
Nyíregyházán is ásott el kábítószert
Öt és fél év fegyházat kér az ügyészség a 20 éves férfira.
Már a jövő tanévtől elérhetővé válhat az Erasmus+
Már a jövő tanévtől elérhetővé válhat az Erasmus+
A Nemzeti Ifjúsági Tanács üdvözölte a döntést.
Európa-bajnok a Nyíregyházi Egyetem hallgatója
Európa-bajnok a Nyíregyházi Egyetem hallgatója
Dancs Lora a dobogó legfelső fokán.
Nemzetközi sikert ünnepel a Nyíregyházi Egyetem
Nemzetközi sikert ünnepel a Nyíregyházi Egyetem
Kovács Gábor innovatív gondolkodással bizonyított.
Elismerték a nyíregyházi könyvtáros munkásságát
Elismerték a nyíregyházi könyvtáros munkásságát
Szikoráné Rendes Marianna pályája elején rövid ideig Rakamazon tanított.
Hulladékgyűjtési akció a Nyíregyházi Egyetemen
Hulladékgyűjtési akció a Nyíregyházi Egyetemen
Közel húsz önkéntes gyűjtötte a szemetet a Föld napja alkalmából.
Boros kihívás Mádon: nagy buli készül
Boros kihívás Mádon: nagy buli készül
Mád Wine Challenge: bor, túra, kaland.
Rekordszámú jelentkező a Nyíregyházi Egyetemen
Rekordszámú jelentkező a Nyíregyházi Egyetemen
11,77 százalékos növekedés az előző évhez képest.
Napos-felhős hétvégénk lesz
Napos-felhős hétvégénk lesz
Eső, zápor előfordulhat.
Bemutatták, mit termesztett Kapu Tibor az űrben
Bemutatták, mit termesztett Kapu Tibor az űrben
A Debreceni Egyetem kutatói a nyíregyházi űrhajóstól vették át a kísérlet mintáit.
Elhivatott segítőket képez az Egészségtudományi Kar
Elhivatott segítőket képez az Egészségtudományi Kar
A kar képzései ma már négy városban – köztük Debrecenben és Nyíregyházán is – elérhetők.
Újabb agrárberuházás Újfehértón
Újabb agrárberuházás Újfehértón
Az újraindítás után alkoholos és alkoholmentes italokat állítanak majd elő.
Online fórumokon segít a Nyíregyházi Egyetem
Online fórumokon segít a Nyíregyházi Egyetem
Nehéz a döntés, de segítenek.