Magyar: szolgáljanak a hazánk iránti hűséggel!

Minden hivatásos szolgáljon becsülettel, tisztességgel, a törvény, valamint a hazánk iránti hűséggel - mondta a miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tisztavató ünnepségén június 27-én, szombaton Budapesten.
Magyar Péter a Ludovika előtti téren tartott ünnepségen beszédében azt kérte a végzett hallgatóktól, legyen bátorságuk felszólalni, ha törvénytelenséget látnak, legyen tartásuk jelezni, ha méltatlan parancsot kapnak, és legyen erejük kiállni, ha a hivatásuk becsülete sérülne.
"Nem annak kell félnie, aki a törvényt betartja és betartatja. Annak kell félnie, aki visszaél a helyzetével. Az egyenruha a hazánkat szolgálja, nem a hatalmat, a törvény pedig minden magyar emberé, nem a hatalmasoké" - fogalmazott a kormányfő.
Hangsúlyozta: az eskütétel "esküszöm" szava egy egész életre szól, ebben benne van a haza, a szolgálat, a törvény, a felelősség, és az a tartás is, ami nélkül nincs valódi rend, biztonság és közszolgálat.
Az esküt egyszer mondja ki az ember, de a becsületet, nap mint nap meg kell őriznie
- mutatott rá.
Magyar Péter kifejtette: a frissen avatott tisztek elkötelezték magukat a hazájuk mellett, amely éppen most tanulja újra, mit jelent a szabadság, a szolgálat, a rend és a becsület.
Egy új korszak kezdetén azonban nem elég azt tudni, hogy mit akarunk megváltoztatni, azt is tudni kell, hogy mihez akarunk visszatérni és a magyar rendvédelemnek van mihez visszanyúlnia - hangoztatta Magyar Péter, utalva az 1849-es magyar kormány és az országos rendőrség megalakulására.
Rámutatott: Magyarország egy olyan korszakot is hordoz, amelyben túl sokszor helyezte magát a hatalom az emberek fölé, a politika sokszor úgy viselkedett, mintha a törvények felett állna, amelyben a közszolgálatot gyakran felülírta a lojalitás, a szakmaiságot a kényszer, a felelősséget pedig a mellébeszélés.
"Ma, Magyarország miniszterelnökeként azt üzenem önöknek és minden hivatásosnak, szolgáljanak becsülettel, tisztességgel, a törvény, valamint a hazánk iránti hűséggel" - fogalmazott.
A miniszterelnök történelmi párhuzamot említve azt mondta: a hivatásos szolgálat lényege ma is az, hogy figyelemre, szakértelemre, megfelelő felszerelésre és jól működő szervezetre van szükség és olyan emberekre, akik akkor is segítenek, amikor mások éppen ösztönösen hátralépnének.
Magyarország számít a most végzett hallgatókra, és "minden erőnkkel azon dolgozunk majd, hogy önök is számíthassanak a hazájukra" - erősítette meg, hozzátéve, Szemere, Hajnik és Széchenyi örökségéből nem csak az következik, hogy szolgálni kell a hazát, de az is, hogy a haza sem fordíthat hátat azoknak, akik szolgálják.
A működő és emberséges Magyarország nem létezhet működő és emberséges rendvédelem nélkül - mutatott rá, hangsúlyozva, a haza tartozik a rendvédelemnek tisztességesebb bérekkel, kiszámítható életpályával, korszerű felszereléssel, emberhez méltó körülményekkel és olyan vezetőkkel, akik támogatják a rájuk bízott embereket.
"Ezt az adósságot a magyar állam lépésről lépésre törleszteni fogja önöknek és az egész magyar rendvédelemnek" - jelentette ki Magyar Péter.
Az ünnepségen a kormányfő arról is beszélt: a most végzett tisztek példaképként fognak állni a következő évfolyamok és a fiatalabb kollégák előtt, egy-egy intézkedésükön keresztül pedig a magyar emberek is találkoznak majd az állammal.
A következő években a mindennapi döntések határozzák meg a magyar rendvédelem jövőjét: "hogyan szólunk az emberekhez, hogy hogyan lépünk fel a nehéz helyzetekben, hogyan vigyázzunk egymásra szolgálat közben" - fogalmazott, majd megjegyezte, olyan rendet kell építeni és őrizni, amelyben az emberek biztonságban élhetnek, a gyengébb is számíthasson védelemre és a törvény mindenkivel szemben igazságos legyen.
A miniszterelnök beszéde végén megköszönte a családtagok, hozzátartozók támogatását és az oktatók munkáját, a felavatott tiszteket pedig arra kérte, hogy vigyázzanak a magyar emberekre és hivatásuk becsületére.















































