Végső búcsút vettek Vásáry Tamástól

Cívishír | 2026. 03. 11. | 18:19:14
A nemzet művésze 92 éves volt.
Végső búcsút vettek Vásáry Tamástól
Búcsúztatása a a Fiumei Úti Sírkertben volt (Fotó: Papp László Facebook-oldala)

Végső búcsút vettünk Vásáry Tamástól, a kivételes művésztől, aki munkásságával, humanizmusával és egész lényével utat mutatott nekünk, segítve, hogy mi magunk is jobb emberré váljunk – kezdte március 11-i posztjában Papp László, Debrecen polgármestere. Mint írta, Vásáry Tamás élete és művészi pályája Debrecen számára örökérvényű, példaértékű pályafutás, amely azt az erkölcsi kötelezettséget rója ránk, hogy emlékét méltóképpen megőrizzük és munkásságának olyan emléket állítsunk, amely emberségét, tehetségét, művészi nagyságát mindenkor hitelesen közvetíti pályatársai és az utókor számára.

– A sors kegyeltjei vagyunk, hogy ismerhettük és szerethettük. Debrecen nevében szeretném kifejezni együttérzésemet és részvétemet a gyászoló családnak. Nyugodjon békében! – tette hozzá.

Vásáry Tamás (1933–2026) Kossuth-díjas zongoraművész és karmester Debrecenben született, és már gyerekként zenei csodagyerekként tartották számon. Hatévesen felvételt nyert a debreceni Zenedébe, nyolcévesen adta első nyilvános koncertjét, később pedig a Dohnányi Ernő tanítványi köréhez került. Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zongora tanszékén fejezte be, pályáját pedig Kodály Zoltán támogatása is segítette.Nemzetközi karrierje az 1950-es években indult, versenysikereket aratott többek között Varsóban, Párizsban és Brüsszelben, majd Londonban és New Yorkban is fellépett. A világ vezető koncerttermeiben és fesztiváljain szerepelt, miközben számos lemezt készített – főként a Deutsche Grammophon kiadónál. 1970-től karmesterként is jelentős pályát futott be, többek között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara élén is dolgozott, és világhírű zenekarokat vezényelt. Emellett fontosnak tartotta a magyar zeneszerzők műveinek népszerűsítését és a fiatal tehetségek támogatását. Munkásságát számos rangos díjjal ismerték el, köztük Kossuth-díjjal és a Magyar Szent István Renddel.

Vásáry Tamás február 5-én hunyt el; búcsúztatása a a Fiumei Úti Sírkertben volt.

Elhunyt Vásáry Tamás, a nemzet művésze
A kiváló tehetségű zongoraművész, karmester Debrecenben született 1933-ban.
További híreink
Garázstűz Nyíregyházán
Garázstűz Nyíregyházán
A Cimbalom utcából érkezett a riasztás.
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
Hőség: lassabb haladás a nyíregyházi vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Nyíregyházi kórház: egyelőre marad a palackozott víz
Nyíregyházi kórház: egyelőre marad a palackozott víz
Még dolgoznak a vízminőségi probléma megoldásán.
Jelzett a Gondosóra a záhonyi lakásban
Jelzett a Gondosóra a záhonyi lakásban
Idős emberen kellett segíteni.
Megszűnik a Kelet-Magyarország mint napilap
Megszűnik a Kelet-Magyarország mint napilap
Hetente egyszer jelenik majd meg a Nyíregyházán szerkesztett újság.
Pénztárcát lopott Nyíregyházán – keresik
Pénztárcát lopott Nyíregyházán – keresik
Az elkövetőről felvétel készült.
Ötven percet késik a Szamos EuroCity
Ötven percet késik a Szamos EuroCity
Türelem, türelem, türelem.
Meghalt Nyakó Júlia színésznő
Meghalt Nyakó Júlia színésznő
Sok filmben is szerepelt.
Magyarokat hívott meg az amerikai filmakadémia
Magyarokat hívott meg az amerikai filmakadémia
A 99. Oscar-díjkiosztó gálát 2027. március 14-én rendezik meg Los Angelesben.
Meghalt Nyakó Júlia színésznő
Meghalt Nyakó Júlia színésznő
Sok filmben is szerepelt.
Elment a Kossuth-díjas koreográfus, Timár Sándor
Elment a Kossuth-díjas koreográfus, Timár Sándor
Gyermektáncegyüttesével a világ legkülönbözőbb tájain képviselte hazánkat.
Elhunyt a nemzet művésze
Elhunyt a nemzet művésze
A szitanyomat-technika jeles képviselőjének tartották.
Ötven éve ment el a legendás magyar színész
Ötven éve ment el a legendás magyar színész
Máig nem tisztázott a halálának pontos körülménye.
Demeter Szilárd lemondott
Demeter Szilárd lemondott
Posztjáról június 1-el távozott.
A legmagasabb német elismerést kapta meg Nádas Péter
A legmagasabb német elismerést kapta meg Nádas Péter
A rend még 2025 júniusában választotta új tagjai közé a magyar írót.
Román alkotás nyerte az Arany Pálmát
Román alkotás nyerte az Arany Pálmát
Orosz rendezőé a Nagydíj.
Elment Csák Gyula író
Elment Csák Gyula író
Nyíregyházán született.
Június 20-án rendezik a Múzeumok éjszakáját
Június 20-án rendezik a Múzeumok éjszakáját
Az esemény kiemelt városa idén Sopron lesz.