Elkelt a szakolyi biomassza-erőmű

A Veolia Energia Magyarország Zrt. vásárolta meg a szakolyi biomassza-tüzelésű erőművet üzemeltető Dél-nyírségi Bioenergia Művek Energiatermelő (DBM) Zrt-t. A cél, hogy a Veolia csoport gazdasági és műszaki hátterével Magyarország negyedik legnagyobb, tisztán biomasszából villamos energiát előállító erőműve, a szakolyi létesítmény működése hosszú távon fenntartható pályára kerüljön. Ezzel a 19,8 MW teljesítményű létesítmény Magyarország megújuló energetikai célkitűzéseinek teljesítéséhez is hathatósan hozzá tud járulni – emelik ki a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.
A 2009-ben átadott szakolyi erőmű Magyarország első, zöldmezős beruházással létesített biomassza-tüzelésű áramtermelő létesítménye. A 19,8 megawatt névleges teljesítményű, 55 főnek munkahelyet biztosító erőmű tisztán biomassza – faapríték és fűrészüzemi melléktermékek – eltüzelésével állít elő villamos energiát. Az erőműben évente mintegy 140-150 ezer tonna faaprítékot tüzelnek el, az így megtermelt energiát pedig az országos villamosenergia-hálózatba táplálják be.
A cél az erőmű hosszú távon sikeres, hatékony működtetése, amelynek kapcsán a DBM Zrt. minden dolgozójának a munkájára számítunk a jövőben is. Emellett a további fejlesztések lehetőségét is meg fogjuk vizsgálni
– mondta Vollár Attila, a DBM Zrt. vezetője. Ennek kapcsán elsősorban a villamosenergia-termelés során keletkező hő fűtési energiaként való hasznosítása jöhet szóba, például üvegházas zöldség- és gyümölcstermesztéssel foglalkozó vállalatokkal partnerségben.
A szakolyi erőmű eredményes üzemeltetését segíti, hogy a Veolia Energia Magyarország Zrt. – a pécsi és a dorogi erőmű révén – Magyarországon egyedülálló tapasztalatokkal rendelkezik a biomassza-alapú energiatermelés területén.
Fontos szerep
A szakolyi erőmű alapkövét 2006-ban tették le, működését pedig három évvel később kezdte meg. 2011-ben leállították az energiatermelést a létesítményben, amelyet csak tavaly ősszel indítottak újra. Ugyanakkor az erőmű jelenleg is az elérhető legmagasabb technológiai színvonalat képviseli. A Veolia csoport gazdasági és műszaki hátterére támaszkodva pedig a létesítmény hosszútávon támogatja Magyarország energetikai céljait. Így a szakolyi erőműnek fontos szerep jut abban is, hogy – az európai uniós vállalásoknak megfelelően - a megújuló energiaforrások részaránya a bruttó hazai energiatermelésen belül 2020-re érje el a 14,65 száz alékot.




