Jogi lépéseket fontolgat a napkollektor szövetség
A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) szerint a megújuló energia szektor fejlődését és a befektetői bizalmat csorbítja, hogy a kormány 2025-től visszamenőleg öt évre felfüggesztette a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazását és jogi lépéseket fontolgat az ügyben – tájékoztatta a szövetség február 5-én az MTI-t.
Ismertették: a január 31-én éjszaka megjelent kormányrendelet értelmében az ipari méretű naperőművek által betáplált villamos energia átvételi árát a 2024-es szinten rögzítik, függetlenül attól, hogy milyen inflációs folyamatok zajlanak a következő években. Álláspontjuk szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány előzetes szakmai egyeztetés nélkül, háborús veszélyhelyzetre hivatkozva hoz több száz vállalatot negatívan érintő döntést.
Az inflációkövető árazás felfüggesztése több száz ipari naperőmű projekt megtérülését teszi bizonytalanná, miközben a megújulóenergia-szektor egyike volt azon kevés területeknek, ahol Magyarország lépéselőnybe kerülhetett volna a fenntartható energiatermelésben - írták.
Kitértek arra, hogy a háztartási napelemes rendszerek megtérülését szinte teljesen ellehetetlenítette a kormány azzal, hogy 5 forintra csökkentette a napelemes rendszerek által hálózatba visszatáplált villamos energia árat kilowattóránként. Az MNNSZ szerint a KÁT rendszerből való kilépés lehetőségét pozitív ösztönzőkkel – a 42 százalékos Robin Hood adó eltörlésével –, nem pedig mesterséges akadályok és szankciók bevezetésével kellene elősegíteni – írták.
Arról tájékoztattak, hogy a szövetség jelenleg vizsgálja a jogszabálymódosítás alkotmányossági és jogi megtámadásának lehetőségét. Amennyiben a jogi elemzések megerősítik, hogy a rendelet sérti a jogbiztonságot és a beruházási szerződésekben rögzített garanciákat, a szövetség meg fogja tenni a szükséges jogi lépéseket – hangsúlyozták.