Jól képzett munkavállalókat keresnek a cégek
A vállalatok számára a legnagyobb kihívás megtalálni a szakmailag megfelelő munkavállalókat, miközben a jelentkezők bérigényét magasnak tartják – derült ki a Profession.hu elemzéséből. Az MTI-nek december 5-én elküldött összefoglaló szerint az állásportál háromlépcsős kutatássorozatban mérte fel a hazai cégek jövő évi várakozásait és terveit a humánerőforrás-gazdálkodás terén.
A kutatás eredménye szerint az országban működő vállalatok több mint felénél, 58 százalékánál célzottan foglalkoznak a létszám tervezésével, és 70 százalékánál egy kialakult, rögzített toborzási és kiválasztási folyamatot követnek.
A kiválasztásnál az elsődleges szempont az adott munkakörhöz szükséges tapasztalat megléte, ezt a cégek 75 százaléka jelölte meg a szellemi, 64 százaléka a fizikai munkaköröknél. Ezt követi a bérigény 54, valamint 49 százalékkal. A munkakörhöz szükséges végzettséget és annak minőségét a szellemi pozícióknál a hirdetők 56, a fizikaiaknál pedig 45 százaléka tekinti alapvető szempontnak. Érdekességként említik a közleményben, hogy a végzettség a szellemi munkakörök esetében tavaly óta vesztett a fontosságából.
A munkáltatók 57 százaléka túl magasnak ítéli a munkavállalók által megjelölt fizetési igényeket.
A bér mértékéből azonban nem szívesen engednek a munkakeresők, mert számukra ez a legfontosabb az álláskeresés során, az erre vonatkozó információt keresik elsősorban már a hirdetésekben is. Ennek ellenére a vállalatok 13 százaléka oszt meg információt a fizetésre vonatkozóan minden álláshirdetésében, további 31 százalékuk pedig csak alkalmanként, bizonyos munkaköröknél.
A válaszadó cégek negyede említette kihívásként, hogy a jelentkezők gyakran figyelmen kívül hagyják a hirdetésben feltüntetett elvárásokat és azok megléte nélkül pályáznak a betöltésre váró pozícióra; különösen gyakori eset ez az elvárt nyelvtudás vagy szaktudás esetében.
A munkáltatók negyede hiányolja a jelentkezőknél a motivációt a meghirdetett pozíció betöltésével kapcsolatban, valamint a felkészültséget. A jelentkezők mobilitását a válaszadók 17 százaléka jelölte meg problémaként, mivel sokan nem szívesen ingáznak vagy költöznek át egy másik településre a munkahely távolsága miatt.
A kutatás 1213 magyarországi céges kitöltést összesít, amelyek a Profession.hu ügyfelei közül kerültek ki. Az adatok rögzítése három hullámban történt 2024 júliusa és szeptembere között.