Gyermekvállalás: az európai átlag fölött van Magyarország
Az uniós átlag fölé került a magyar termékenységi mutató, mert a magyar emberek családszeretők, és sokan szeretnének gyermeket vállalni – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 7-én a Pest vármegyei Kosdon. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a kormány a családtámogatások bővítésén dolgozik.
Rétvári Bence, aki a térség KDNP-s országgyűlési képviselője is, a településen rendezett, hagyományos babanapi ünnepségen hozzátette, a kormány igyekezett elhárítani a gyermekvállalás elől az anyagi akadályokat. A politikus többek között arról beszélt, hogy az Európai Unió jelenlegi tagállamainak területén 1960 óta nem született olyan kevés gyermek, mint az utóbbi években. A születések száma korábban négymillió felett volt, mostanra 3,88 millióra csökkent.
Elmondta, Magyarország tizenöt éve a termékenységi mutatót nézve az uniós tagállamok között az utolsó, 27. helyen volt; akkor az unióban egy nőnek átlagosan 1,54, Magyarországon 1,23 gyermeke született. Másfél évtized alatt az ország a 27. helyről a hatodik helyre jutott.
2023-ban öt ország volt Magyarország előtt: Franciaország, Románia, Bulgária, Csehország és Szlovákia – ismertette, jelezve, a mutató az unióban valamelyest csökkent, 1,46 gyermek jut egy nőre, de Magyarországnak az elmúlt években magasabb számokat sikerült elérnie. Megjegyezte, akkor, amikor egész Európában "demográfiai ősz" van, Magyarországon ezzel ellentétes a tendencia. Az államtitkár az élet legnagyobb ajándékának nevezte a gyermeket.
Koncz Zsófia hangsúlyozta, idén ötéves a családvédelmi akcióterv, amely hét intézkedést, a babaváró támogatást, a csok bővítését, a jelzáloghitelek elengedését, a négy vagy több gyermekes nők szja-mentességét, a nagycsaládosok gépkocsivásárlási támogatását, bölcsődefejlesztést és a nagyszülői gyedet tartalmazza. "Folyamatosan azon dolgozunk, hogy ezeket tudjuk bővíteni" – tette hozzá. Közölte, Magyarországon 2010-ben 32 500 bölcsődei férőhely volt, mára 66 ezerre nőtt a számuk. "Azon dolgozunk, hogy minél több bölcsőde épüljön az országban, és hogy a családok minél inkább hozzá tudjanak jutni a családtámogatási intézkedésekhez. Könnyíteni fogjuk a hozzáférést a babaváró támogatáshoz, a falusi csokhoz, a csok pluszhoz a speciális adózást választó egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek" – mondta.