Hirdetés

Az univerzum legnagyobb rejtélyei, amikre még mindig nincs válasz

Szabolcsihír | 2025. 02. 04. | 07:53:34
XXX
Az univerzum legnagyobb rejtélyei, amikre még mindig nincs válasz
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az univerzum egy akkora dolog, hogy ha azt hiszed, már érted a lényeget, akkor tutira nem úgy van. Nem olyan tehát, mint a Slotsgem kaszinóban a legegyszerűbb játékok. A tudósok évek óta próbálják megfejteni, mi a fene folyik itt, de még a mai napig sem sikerült.

Szóval most végignyomjuk azokat a nagy kérdéseket, amikre még mindig nincs teljes válasz.

Mi az a sötét anyag és sötét energia?

Na ez az egyik legnagyobb kérdés. Az van, hogy az univerzum nagy része valami láthatatlan cucctól működik. A galaxisok nem szétesnek, hanem szépen összetartanak, pedig elvileg nincs bennük elég anyag ehhez. Akkor mégis mi tartja őket egyben? Na, ez a sötét anyag. Nem látjuk, nem érzékeljük, csak tudjuk, hogy ott van.

A sötét energia meg egy másik dolog. A világegyetem folyamatosan tágul, és ráadásul egyre gyorsabban. De miért? Elvileg az univerzumnak lassulnia kéne, mert a gravitáció húzza össze a dolgokat. Ehelyett gyorsul. Mintha valaki benyomta volna a nitrót a kozmoszban, és senki nem tudja, hogy ki volt az és hogy csinálta.

Mi volt az ősrobbanás előtt?

Oké, mindenki hallotta már, hogy az univerzum egy nagy bummal indult, kb. 13,8 milliárd éve. De mi volt előtte? Csak a nagy semmi? Egy másik univerzum? Egy ciklus, ami mindig újraindul? A tudósok csak vakarják a fejüket, és közben bedobálnak mindenféle elméletet, de egyik se biztos. Az idő is akkor indult el, szóval lehet, hogy nincs is értelme kérdezni. De hát ugye miért ne kérdeznénk?

Van-e élet máshol?

Ha azt hiszed, hogy egy ekkora univerzumban csak mi vagyunk, akkor vagy baromi naiv vagy, vagy túl sok földhözragadt sci-fit néztél. Már most tudunk olyan bolygókról, amik nagyon hasonlóak a Földhöz. De eddig még semmi konkrét életnyom.

Az a fura, hogy ha van is élet máshol, vagy túl messze van, vagy olyan formában létezik, amit nem ismerünk. Lehet, hogy ott van a képünkbe, de nem értjük a jeleiket, mert mondjuk kvantumban kommunikálnak vagy másik dimenzióban léteznek. És ha ők megtalálnak minket előbb? Na, az lenne csak az igazi sztori.

Mi a helyzet a fekete lyukakkal?

A fekete lyukak igazi kozmikus szörnyetegek. Olyan erős a gravitációjuk, hogy semmi nem tud belőlük kiszabadulni, még a fény se. Ha túl közel mész, game over.

De mi van a belsejében? Egy másik univerzum? Egy féregjárat? Egy nullponti tér, ahol megszűnik a fizika? A Hawking sugárzás miatt elvileg nem is örökké tartanak, hanem szép lassan elpárolognak. De hogy mi történik egy cuccal, ha beleesik egy fekete lyukba, az még mindig egy nagy kérdőjel.

Mi az idő valójában?

Az idő olyan, mintha csak egy illúzió lenne. Einstein óta tudjuk, hogy nem fix, hanem relatív, attól függ, hogyan mozogsz és milyen gravitációs térben vagy. De ha így van, akkor miért érezzük folyamatosan úgy, hogy az idő egy irányba halad? Miért nem ugrál össze-vissza? Na ez egy olyan kérdés, ami már talán benned is felmerült az életed alatt legalább egyszer.

Van egy olyan teória, hogy az idő valójában nem is létezik, csak mi érzékeljük így, mert az agyunk így működik. Ha ez igaz, akkor az egész valóság csak egy fura konstrukció, mi pedig egyáltalán nem értjük.

Hány dimenzió van?

Ugye három térbeli dimenziót ismerünk, plusz az időt, ami a negyedik. De a húrelmélet szerint lehet akár 10 vagy 11 dimenzió is, csak mi nem látjuk őket, mert nagyon picik vagy máshogy léteznek.

De ha ezek tényleg ott vannak, akkor miért nem tudjuk érzékelni őket? Lehet, hogy valami extra tér-idő struktúrában vagyunk bezárva, és csak néhány dolgot látunk a valóságból. Ez olyan, mintha egy lapos papírfigura lenne egy 3D-s világban – nem értené, mi az a tér.

Hirdetés
Hirdetés