Fúrt kutak bejelentése: egyelőre semmi teendő nincs

A belterületen, engedély nélküli fúrt kutak bejelentési kötelezettsége kapcsán egyelőre nincs semmi teendőjük a tulajdonosoknak - közölte Facebook-oldalán az az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke.
Font Sándor hangsúlyozza: az Országgyűlés már megpróbálta jogi környezetbe foglalni az új szabályozást, de azt az Alkotmánybíróság egy összeférhetetlenség miatt megsemmisítette.
A törvényalkotás újraindul, ami komoly kihívás az előkészítést végző csapatnak. Természetesen fontosak a környezet, a víz védelmének szempontjai, és az Alaptörvényben lefektetett keretek, de ugyanilyen fontosak a gazdák és a kúttulajdonosok érdekei is
- emelte ki.
Mitn írja: dolgoznak az eljárásrend jogszabályi formába foglalásán, de addig is az a legfontosabb, hogy a házi fúrt kutak tulajdonosainak (és a külterületen 50 méternél nem mélyebbre fúrt öntözési célú kutak esetében) egyelőre semmit nem kell tenniük a tulajdonosoknak. Reméli, hogy olyan jogszabályt sikerül elfogadnia a parlamentnek, amely megfelel a környezetvédelmi szempontoknak, a kút tulajdonosainak és az Alaptörvényben foglaltaknak is.
Vezetésemmel a mai napon ez az előkészítő munka megkezdődött
- írja Font Sándor.
A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy az AM elkötelezett a felelős vízgazdálkodás és az öntözéses gazdálkodás kiszélesítése mellett. E cél érdekében módosult korábban a vízgazdálkodásról szóló törvény is. Az új szabályok megkönnyítették a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vételét és a vízjogi engedélyezés eljárását is.
Az agrárminiszter ismertette, hogy a bonyolult adminisztráció helyett egy egyszerűsített adatlapon kell a bejelentést megtenni, ha a vízkivétel kizárólag talajvízből történik. Hozzátette: a szabályozás célja az volt, hogy megoldódjon az az évek óta súlyosbodó probléma, amelyet az engedély nélkül kialakított kutak jelentenek a mezőgazdaságnak és a környezetnek.
Fontos kitétel, hogy a kutat karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele nélkül, talaj-, illetve talajvíz-szennyezéssel nem érintett területen létesítsék, és annak talpmélysége az 50 métert ne haladja meg, illetve az első vízzáró réteget nem éri el. Lényeges továbbá az is, hogy a kút csak az üzemeltetője művelésében álló földterületek öntözését biztosíthatja - közölte a miniszter.
Nagy István kitért arra is, a bejelentési kötelezettséget szankciómentesen december 31-ig lehet megtenni a Nemzeti Földügyi Központnál. A bejelentés, illetve az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól, aki ennek eleget tesz továbbra is díjmentesen üzemeltetheti a kútját.





















































