Nyíregyháza nem egynapos program
A hazai turizmus területén dolgozók legrangosabb díjait adták át a közelmúltban a fővárosban. Mint arról a Szabolcsihír már korábban beszámolt, a kitüntetettek között volt a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője, Furkóné Szabó Marianna, aki Kőrösi Csoma Sándor Nagydíjat vett át.
Furkóné Szabó Marianna vendéglátóipari és idegenforgalmi közgazdász és közgazdász-tanár végzettségű szakemberként elhivatott városmarketing tevékenységéért kapta a nagydíjat. A Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetőjeként kiemelkedő szerepet játszott abban, hogy Nyíregyháza turisztikai kínálata belföldön és a környező országokban is széles körben ismertté váljon, elévülhetetlenek az érdemei a város vendégforgalmának látványos bővülésében és a turisztikai szereplők összefogásában.
Furkóné Szabó Marianna a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán szerzett diplomát 1994-ben, turizmus-vendéglátás szakon. Rögtön a diploma megszerzése után egy évet Németországban töltött, egy családi vállalkozásban működő szállodában és a hozzá tartozó gourmet étteremben dolgozott. Ez remek lehetőség volt gyakorlati tapasztalatok szerzésére, nem mellesleg: megtanult németül.
Nem volt kérdés, hogy egy év után hazajön – Nyíregyházára.
S jött az újabb kihívás: ő lett Sóstógyógyfürdőn, a – korábbi nevén tanácsüdülőként ismert – Park Hotel szállodavezetője. A rendszerváltás első éveiben járunk. A hajdani megyei fenntartású létesítményből, melynek eléggé zárt vendégköre volt, szervezni kellett egy működő szállodát. A nulláról való építkezés azonban újra megtalálta a Nyírség turizmusáért elhivatott szakembert: a megyeszékhely főjegyzője hívta fel a figyelmét arra, hogy a városházára idegenforgalmi referenst keresnek. Marianna megpályázta, és elnyerte az állást. Ennek idén februárban volt éppen 20 éve. Marianna szeretettel emlékezik a polgármesteri hivatalban volt főnökére, Békési Elemérre, aki mindig mindenben lelkesen támogatta és segítette.
Megannyi programlehetőség
Közben folyamatosan bővült Nyíregyháza turisztikai kínálata, s az önkormányzatnál látszott, mennyi lehetőséget rejt Nyíregyháza idegenforgalma. – Már nem győztem egyedül a munkát – folytatta Furkóné Szabó Marianna, akinek a kezdetektől rengeteget segített az akkor még a megyei Tourinform irodát vezető Tatár Anikó. – Sosem volt rivalizálás a szakmában, kiválóan tudtunk együtt dolgozni.
Olyannyira, hogy ma már közvetlen munkatársak. – Már nagy szükség volt egy szervezetre. Pályáztunk, és létrehoztuk a TDM-et. (A TDM a turisztikai desztináció menedzsment rövidítése. Ez azokat a tevékenységeket összegzi, melyek ahhoz szükségesek, hogy a településre vagy térségbe látogatókat vonzzanak, tökéletes utazási élményt nyújtsanak. A TDM célja a versenyképes turizmus kialakítása és működtetése – a szerk.) – 2009-ben három munkatárssal alakult meg a TDM, 2011-ben pedig megnyílt a Bethlen Gábor utcán, a városháza oldalában az iroda, ahová bárki közvetlenül az utcáról beléphet, érdeklődhet, tanácsokat, tippeket kaphat. Szakmailag, emberileg nagyon jó a csapatunk – jellemzi munkatársait az irodavezető.
Kollégáival a mai napig járják a hazai és határainkon túli turisztikai kiállításokat; egyre szorosabb, személyes kapcsolatokat építenek ki Nyíregyháza testvérvárosaival, hogy minél több vendéget csábítsanak Nyíregyházára és a térségbe. Nyírségi Turistavarázs – ezen a néven kínálják a megyeszékhely mellett a környező települések, Máriapócs, Nyírbátor, Kállósemjén értékeit, látnivalóit is. Az utóbbi években hatalmas fejlődésen ment át Nyíregyháza turizmusa, de nem is véletlenül: nagyon erős az a csomag, amit a város kínál: a Nyíregyházi Állatpark már háromszor nyerte el az Európa legjobb állatkertje címet. Turistacsalogatók a fürdői: az ötcsillagos Aquarius Élmény- és Parkfürdő, valamint a természetes vizek kedvelőit vonzó Tófürdő. A kategóriájában tekintélyes, százezres látogatószámmal dicsekedhet a Sóstói Múzeumfalu, mely évről évre egyre több gasztronómiai rendezvényt kínál, és népszerű helyszíne céges összejöveteleknek. A mellette nyílt Pálinkaház kisebb rendezvények, családi események helyszíne. Mindez bővült a zenélő szökőkúttal – ami különleges élményt nyújt felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt. S ne feledjük el a Sóstói-tavat körülölelő tölgyerdőt, mely önmagában csodálatos adottsága a városnak.
Az attrakciókon túl számos programlehetőséget kínál a helyi turisztikai iroda a vendégeknek: például a modern technikának köszönhetően VR szemüvegen keresztül lehetősége van a látogatónak visszarepülni az 1900-as évek elejének Nyíregyházájára, amikor még a főtér piacként működött.
Furkóné Szabó Marianna szerint a turizmusban is vitathatatlan a polgármester szerepe. Jól látható: ahol a polgármester szívügyének tekinti, felkarolja a turizmust, ott működik is.
Nyíregyháza nagyon jól kihasználja a pályázati lehetőségeket – minden attrakció folyamatosan fejlődik és bővül a támogatásoknak köszönhetően. Az állatpark folyamatosan új látványossággal csábítja a látogatókat, fejlődnek a fürdők és a múzeumfalu. Lelkes és elhivatott szakemberek vezetik az intézményeket. A cél természetesen az, hogy Nyíregyháza ne egynapos programot kínáljon a városba és a környékére érkezőknek, hanem több napot is tartalmasan tölthessenek el itt a családok.
A szálláshelybővítések is ezt a célt szolgálják. Megépült a Hotel Pangea az állatpark üzemeltetésében, 4 csillagos, 123 szobás hotelt építtetett a város, melyet a Hunguest Hotels szállodalánc működtet, és folyamatosan bővül, fejlődik a magánszálláshelyek kínálata, hiszen a szállásadók is fejlesztenek, önerőből, pályázati támogatásból. Ezzel egyidőben nagymértékű átalakuláson esett át Nyíregyháza úthálózata. Olyan infrastrukturális fejlesztések valósultak meg a városban, melyek mind elősegítették a turizmus fejlődését.
– Nagyon örülök, hogy én kaptam meg a díjat, de nem én vagyok benne egyedül, hanem az egész város: a munkatársaim, a szolgáltatók, az önkormányzat, mindenki közös eredménye ez a díj – mondja szerényen a legrangosabb idegenforgalmi elismerés birtokosa.
Szállóvendégek és kerékpárosok
A vendégéjszakákról 2009 óta vezetnek statisztikát az irodában. Akkor kb. 110 ezer volt a vendégéjszakaszám, de a következő évben, amikor itt rendezték a Veterán Atlétikai Európa Bajnokságot, ez 127 ezerre ugrott.
Tavaly a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ kimutatása szerint már 390 ezer vendégéjszakát töltöttek Nyíregyházán.
Furkóné Szabó Marianna említette azt is, hogy a városban és a megyében kivételes lehetőség van a kerékpáros turizmusra. A Középkori Templomok Útja Egyesülettel közös, vezetett túrákat is kínál a térség. Szoros kapcsolatban működik Nyíregyháza a Nyírség Turizmusáért Egyesülettel, mely a környező települések idegenforgalmának fellendítését tekinti szívügyének.
A vendéglátásban lehet még előrelépni Nyíregyházán – és ezt az ágat is szeretnék erősíteni, jegyezte meg Furkóné Szabó Marianna, aki a tervekről még elmondta: mindenképpen szeretnék megőrizni a mostani vendégszámot, de leginkább emelni. Vendégek elsősorban Romániából, Szlovákiából, Lengyelországból érkeznek Nyíregyházára. A testvérvárosokkal nagyszerű a kapcsolat, sokszor közös standon jelennek meg Nyíregyházával. Már készülnek a turizmus jövő évi évadnyitó gálájára, melyet február elsején rendeznek Budapesten.
A díjról
A három kategóriában odaítélhető Kőrösi Csoma Sándor-díjakat olyan kiemelkedő szakemberek kaphatják, akik töretlen elhivatottsággal dolgoztak Magyarország turizmusának fejlesztéséért. Az idei elismeréseket Nagy Márton, a turizmusért is felelős nemzetgazdasági miniszter és Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója december 4-én ünnepélyes keretek között adta át a szakma kilenc kimagasló személyiségének. Példaadó szakmai teljesítmény jutalmazásaként idén is Kőrösi Csoma Sándor Nagydíj, Talentum-díj és Életműdíj kategóriában osztották ki a díjakat.