Hirdetés

A Zika-vírus már a szomszédunkban van

2016.02.25. 11:09

A Zika-vírus már a szomszédunkban van

Két esetet azonosítottak Csehországban.

Hirdetés

Eddig két esetet azonnosítottak Csehországban a közszolgálati televízió február 25-ei közlése alapján. A részletekről Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter sajtótájékoztatón fog beszámolni, várhatóan a déli órákban.

Roman Prymula, a Cseh Vakcinológiai Társaság elnöke február elején még úgy vélekedett, hogy a vírusnak Csehországban ugyan nincsen táptalaja, nincsenek meg a megfelelő körülmények, de külföldről bekerülhet az országba.

"Az egyetlen kockázatot az importált fertőzések okozzák, ami azt jelenti, hogy olyan ember érkezik Csehországba, aki korábban már megkapta a kórt, s tőle cseh állampolgárok is megfertőződhetnek"

- mondta Prymula akkor a televízióban.

Frissítve: a fertőzöttek járvány-sújtotta területen jártak

Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter később sajtótájékoztatón úgy pontosított, hogy két cseh turistáról - egy férfi és egy nő - van szó, akik januárban látogatást tettek a járvány sújtotta területeken. Az 58 éves férfi Martinique szigetén, a 49 éves nő pedig a Dominikai Köztársaságban volt szabadságon. Miután visszatértek Csehországba, lázra, fejfájásra, influenzás tünetekre panaszkodtak, testükön pattanások jelentek meg. Mindkettőjüket megvizsgálták a prágai Bulovka kórházban, és megállapították a zikalázas fertőzést. Hana Rohácová, a Bulovka kórház fertőzési osztályának főorvosa szerint könnyebb esetekről van szó, az érintettek nem szorulnak kórházi kezelésre, és

nincs szó csehországi járványveszélyről sem. 

Vít Valenta, országos tisztifőorvos szerdán közölte, hogy a Zika-vírussal kapcsolatos legfontosabb információkat, beleértve a szükséges óvintézkedések foganatosítását is, a hét elején az összes csehországi egészségügyi intézmény megkapta. 

Vészhelyzetet jelentett a WHO

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február elején globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a zikalázas megbetegedések száma az amerikai kontinensen, ahol a szúnyogok terjesztette kór 2014 februárjában ütötte fel először a fejét az őslakosok körében. A gyanú szerint a vírus magzatoknál kóros kisfejűséget okozhat, ezt azonban egyelőre nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani.

A magzatokra veszélyes

A Zika-vírus (ZIKV) a Flaviviridae családba tartozó arbovírus (arthropod-borne viruses), azaz rovarok (ízeltlábúak: Arthropoda) által terjesztett fertőző vírus. Egyes majomfajokat és az embert fertőzi meg, a főleg trópusi övezetben élő szúnyogok csípésén keresztül, és ún. Zika-lázat okoz. Nevét az ugandai Zika-erdőről kapta. A betegség általában enyhe lefolyású, nem halálos, azonban a fertőzés terhes nők magzatára különösen veszélyes, súlyos fejlődési rendellenességet, ún. kisfejűséget (mikrokefália) okozhat, valamint más neurológiai szövődmények is felléphetnek, különösen a Guillain–Barré-szindróma. A Zika-lázat – így az azt kiváltó vírust is – nehéz azonosítani, mert tünetei hasonlatosak a sárgaláz, az agyvelőgyulladás, a dengue-láz és Chikungunya-láz tüneteihez, melyek kórokozóit szintén szúnyogok hordozák. Jelenleg nincs ellenszere, és a vakcina kifejlesztése akár éveket is igénybe vehet. (WIKIPÉDIA)

Hirdetés

Hirdetés