Hirdetés

Újabb agrárberuházás Újfehértón

unideb.hu | 2026. 01. 23. | 14:37:57
Az újraindítás után alkoholos és alkoholmentes italokat állítanak majd elő.
Újabb agrárberuházás Újfehértón
A tervek szerint a hűtőház és a logisztikai központ 2026-ban kezdheti meg működését (Fotó: unideb.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Folytatja az élelmiszer- és konzerviparhoz kapcsolódó fejlesztéseit a nyírségi térségben a Debreceni Egyetem. A Gyümölcskutató Intézet és a Szabolcsi Alma Centrum után a Zsindelyes Pálinkafőzde egykori gyártóüzeme és telephelye is az egyetem ágazati célkitűzéseit szolgálja a jövőben.

A Debreceni Egyetem egyre nagyobb szerepet vállal a Nyírségben, ezen belül is Újfehértó gazdaságfejlesztésében. A régi Gyümölcskutató Intézet számos nagy tekintélyű szakemberrel szolgálta ki a jogelőd Debreceni Agrártudományi Egyetemet és annak oktatását, így fontos mérföldkő volt a Debreceni Egyetem életében, amikor 2022-ben az egyetem az akkori NAIK hálózatból átvette a kutatóintézetet.

– A Debreceni Egyetem agrárstratégiai célkitűzéseinek szellemében a kertészettudomány és a gyümölcstermesztés kapcsán is az a szándék, hogy versenyképes piaci szereplők legyünk, akik a legkorszerűbb technológiát és a hatékony termelést ötvözik. Ezen elképzeléseink megvalósításához kitűnő kiindulási alapot jelent a hazai gyümölcstermesztésben fontos szerepet betöltő Gyümölcskutató Intézet, valamint a Szabolcsi Alma Centrum Kft. Utóbbi 2024 végén került a Debreceni Egyetem tulajdonába az állam égisze alatt a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. részbeni jogutódjaként – mondta el Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese.

A professzor hozzátette: a Szabolcsi Alma Centrum integrátori szerepet kíván betölteni a térség gazdálkodói között. Az új hűtőkomplexum pedig lehetővé teszi a termelői csoportok termékeinek összegyűjtését, tárolását, valamint piaci igényeknek megfelelő értékesítését, valamint fontos eleme lesz egy olyan termékláncnak, ami a kisvárdai fóliasátor teleptől és egyéb egyetemi tangazdasági területektől, Újfehértón keresztül az egyetemi közétkeztetési juttatja el az egészséges alapanyagokból készülő alapanyagokat, előkészített termékeket. 

A Debreceni Egyetem az állami tulajdonú Szabolcsi Alma Centrum Kft. és jogelődje, az MKSZN Nonprofit Kft. által épített, több mint kilencezer tonna alma tárolására alkalmas hűtőházat 60 százalékos készültségben vette át 6,5 milliárd forintos számviteli vagyonként az állami tulajdonostól pénzügyi források nélkül 2024 végén a 2021. évi XIII. törvény alapján.

Az egyetem tulajdonába kerülő kft. hitelfelvétellel és tulajdonosi hozzájárulással 2,7 milliárd forintból 1 év alatt befejezte a már 4 éve készülő létesítmény hiányzó munkálatait: megvalósult a belső úthálózat és a parkolók kialakítása, komplett villamoshálózat kiépítése, valamint elkészült a csapadék- és szennyvízelvezetés, valamint kialakítottak egy tűzivíztározót is. 

– A befejező munkák során kiépült és beüzemelésre került a fűtési rendszer, korszerű szociális blokkokat és villamoskapcsoló helyiséget alakítottak ki, valamint megvalósult az állagmegóvás, a hő- és füstelvezetés, a tűzgátló falak burkolása, továbbá a lépcsőházak acélszerkezetének kialakítása – sorolta Tóth Attila Sándor, a Szabolcsi Alma Centrum Kft. ügyvezetője.

Az egyetemi cég benyújtotta a használatba vételi engedély megszerzése iránti kérelmét, amelynek hatósági folyamata a végső szakaszába érkezett. A tervek szerint a hűtőház és a logisztikai központ 2026-ban kezdheti meg működését. 

– A komplexum 52 hűtőkamrával rendelkezik és több mint 9 ezer tonna alma tárolására, hűtésére alkalmas. Ennek egy részének fagyasztóvá történő átalakításán gondolkodunk, annak érdekében, hogy mireliteket is tudjunk tárolni. Így nagyobb piaci részesedést szerezhetnénk a mezőgazdasági palettán. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy integrátorként a kis- és a családi vállalkozásokat is megszólítsuk, és nemcsak Újfehértón, hanem Hajdú-Bihar vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg déli részén is. Az Újfehértói Kutatóintézet 200 hektáros területén, mintegy 160 hektárnyi almaültevény közelében létrehozott komplexum az egyetem kutatás-fejlesztési tevékenységében is aktív szerepet vállal majd – tájékoztatott Tóth Attila Sándor ügyvezető.

A Debreceni Egyetem tavaly újabb fontos lépést tett a térség gazdaságfejlesztésében, ugyanis megvásárolta a Zsindelyes Pálinkafőzde egykori gyártó üzemét és telephelyét. Ez újabb jó hír az újfehértóiak számára, akik a gazdasági élet fellendülését várják az üzem újraindítása kapcsán – nyilatkozta a hirek.unideb.hu-nak Hosszú József, Újfehértó polgármestere. 

– Nagyon örülünk a Debreceni Egyetem szerepvállalásának. A Gyümölcskutató Intézet több mint 60 éves múltra tekint vissza, de az utolsó évtizedben már hanyatlásnak indult. A Debreceni Egyetem színrelépésével ez a negatív folyamat megállt, és erőteljes fejlődés tapasztalható, aminek újabb lendületet adhat az Alma Centrum beindítása is. Bízunk benne, hogy ezek a beruházások újabb munkahelyeket teremtenek az újfehértóiaknak, és a tevékenység adóbevételt hoz a városnak. A két éve bezárt pálinkafőzde sok helyi lakosnak adott munkát, és átvették a termelők gyümölcseit is, reméljük, hogy az újabb egyetemi beruházás is élénkítő hatással lesz Újfehértó gazdaságára – fejtette ki Hosszú József.

A polgármester megjegyezte, hogy a beruházással összefüggésben komoly útfejlesztések is várhatóak a városban, valamint az egyetem vezetésével még folyamatban vannak az egyeztetések további együttműködési lehetőségekről. 

A tervek szerint a Debreceni Egyetem tulajdonába került üzemben az újraindítás után alkoholos és alkoholmentes italokat állítanak majd elő az egyetem tangazdaságaiból származó gyümölcsökből, valamint az élelmiszer- és konzervipari gyártási folyamatok melléktermékeiből.

Hirdetés
További híreink
Kötelezővé tették a maszkviselést Szabolcsban
Kötelezővé tették a maszkviselést Szabolcsban
Nyíregyháza, Nagykálló, Mátészalka, Fehérgyarmat, Vásárosnamény és Nyírbátor is érintett.
Focimeccs miatt zárnak le utakat Nyíregyházán
Focimeccs miatt zárnak le utakat Nyíregyházán
Nagy erőkkel vonul ki a rendőrség.
Bezáratták a nyíregyházi díler éttermét
Bezáratták a nyíregyházi díler éttermét
Újabb fogyasztókat és terjesztőket kaptak el a rendőrök.
Késnek a vonatok a nyíregyházi vonalon
Késnek a vonatok a nyíregyházi vonalon
Feszültségkimaradás miatt állt a forgalom.
Nyíregyházán a rabokat is segítségül hívták
Nyíregyházán a rabokat is segítségül hívták
A tűzifa rakodásában segédkeztek.
Kihirdették Szabolcs vármegye legjobb gimnáziumát
Kihirdették Szabolcs vármegye legjobb gimnáziumát
A legjobb tízbe már nem fért be nyíregyházi intézmény.
Meg akarta ölni az ügyészt?
Meg akarta ölni az ügyészt?
A fogvatartottat első fokon felmentették Nyíregyházán.
Rossz hír jött Nyíregyháza levegőminőségéről
Rossz hír jött Nyíregyháza levegőminőségéről
A legfrissebb adatok nem biztatóak.
Balesettel indult a nap Nyíregyházán
Balesettel indult a nap Nyíregyházán
Két autó ütközött össze.
Havazás: 27 munkagép dolgozott Nyíregyházán
Havazás: 27 munkagép dolgozott Nyíregyházán
Több mint ötven fővel takarították az utakat.
Kifogásolt Nyíregyháza levegőminősége
Kifogásolt Nyíregyháza levegőminősége
Nyugodt időjárás várható, így a légszennyező anyagok tovább dúsulhatnak.
Online fórumokon segít a Nyíregyházi Egyetem
Online fórumokon segít a Nyíregyházi Egyetem
Nehéz a döntés, de segítenek.
Hóhelyzet: méltányossági elbánásban részesülhetnek a hallgatók
Hóhelyzet: méltányossági elbánásban részesülhetnek a hallgatók
Akik az időjárási körülmények miatt nem tudnak időben megjelenni a vizsgájukon, nem kerülhetnek hátrányba.
A digitális térben elmagányosodnak a fiatalok
A digitális térben elmagányosodnak a fiatalok
Figyelemfelhívó eredményekre jutottak egy egészségszociológiai kutatás révén.
Két új szak indul a Nyíregyházi Egyetemen
Két új szak indul a Nyíregyházi Egyetemen
A jelentkezési határidő: február 15.
Helyesírásból versenyeztek a Nyíregyházi Egyetemen
Helyesírásból versenyeztek a Nyíregyházi Egyetemen
Huszonhárom középiskolás mérte össze tudását.
Egy kisvárdai pedagógust is elismertek Budapesten
Egy kisvárdai pedagógust is elismertek Budapesten
Átadták a díjakat a Nemzetgazdasági Minisztériumban.
A Nyíregyházi Egyetem ismét megnyitotta kapuit
A Nyíregyházi Egyetem ismét megnyitotta kapuit
Személyesen ismertették a képzések nyújtotta lehetőségeket.
Új imázsfilmet forgattak a hallgatókkal
Új imázsfilmet forgattak a hallgatókkal
A Debreceni Egyetem ajánlja magát.
Nyílt nap a Nyíregyházi Egyetemen
Nyílt nap a Nyíregyházi Egyetemen
A rendezvényen az Éberkóma csapata ad koncertet.
Már lehet jelentkezni a keresztféléves képzésekre
Már lehet jelentkezni a keresztféléves képzésekre
A ponthatárokat várhatóan 2026. január 27-én hirdetik ki.
Székelyfölddel ismerkedtek a nyíregyháziak
Székelyfölddel ismerkedtek a nyíregyháziak
Közel 200 kilométert tettek meg kerékpárral.